PROSLAVLJEN BLAGDAN GOSPE LURDSKE U KUČIĆIMA

Blagdan Gospe Lurdske svečano je proslavljen u Kučićima, u srijedu, 11. veljače 2026. godine. Sveta misa trebala je biti održana tradicionalno u zavjetnoj kapeli Gospe Lurdske u Tomasovićima, no zbog vremenskih uvjeta sveta misa služena je u župnoj crkvi Presvetog Tijela i Krvi Kristove. Unatoč vremenskim neprilikama, velik broj vjernika došao je na svetu misu što potvrđuje kako je štovanje drage Gospe duboko ukorijenjeno u našoj župi.

Svetu misu predvodio je župnik don Josip Periš, a misno slavlje uveličao je župni zbor. U svojoj propovijedi don Josip je istaknuo kako je Gospino ukazanje djevojčici Bernardici davne 1858. godine  u Lourdesu od Crkve priznato i autentično. Majka Božja ukazala se malenoj i neznatnoj djevojčici i upravo u tome možemo vidjeti kakvi trebamo i sami biti u našim životima. Skromnost i poniznost su resile njezino srce puno povjerenja u Boga. Nakon Gospinih ukazanja u Lourdesu su se događala mnoga čudesna ozdravljenja, čuda kojima ni medicina nije pronašla objašnjenje. Izvor vode koji teče u lurdskoj špilji i dandanas čudesno ozdravlja te mnogi bolesnici hodočaste u Lourdes kako bi od nebeske Majke isprosili tjelesno ili duhovno ozdravljenje. Stoga se blagdan Gospe Lurdske slavi i kao Svjetski dan bolesnika.

Danas živimo u vremenu i kulturi, nastavio je don Josip u svojoj propovijedi, u kojima se vrednuje samo onaj čovjek koji je uspješan, funkcionalan i produktivan, a bolesnike se promatra beskorisnima i teretom društva. Međutim, kršćanska antropologija i kršćanski pogled na čovjeka govori nam sasvim suprotno. Vrijednost čovjeka nije u njegovoj produktivnosti i funkcionalnosti, nego je svaki čovjek prvotno Božje stvorenje i slika Božja, bez obzira bio zdrav ili bolestan. Upravo blagdan Gospe Lurdske i Svjetski dan bolesnika potiče nas da se snažno odupremo ovakvim modernim idejama koje iskrivljuju ljudsko dostojanstvo te da uvijek pokazujemo svoju ljubav, blizinu i brigu za stare, bolesne i nemoćne. Fizički zdrav čovjek može biti duboko nesretan jer nije duhovno zdrav, dok onaj tko je možda fizički bolestan ima duhovno zdravlje i mir koji samo Bog može dati. Potrebno je u životu, baš kao i Gospa, veličati Boga a ne sebe i Njemu na slavu prikazivati svoja djela. Gospino prihvaćanje i vršenje Božje volje služi nam kao putokaz za vlastito duhovno zdravlje.

Budimo otvorena i blaga srca jedni prema drugima i čuvajmo naše drage i bolesne kojima je nekad potrebna samo lijepa riječ da bi bili sretniji.

 

Tekst: Josipa Tomasović

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com